Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia i Szwecja

w czasie białych nocy 1-8 sierpnia 2018 roku

DZIEŃ 1 Przejazd do Kowna - stolicy międzywojennej Litwy, tutaj rzeka Wilia spotyka się z Niemnem. Zwiedzanie miasta z miejscowym przewodnikiem: archikatedry św. Piotra i Pawła, Starówki z ratuszem zwanym Białym Łabędziem,   Mickiewicz, pozostałościami kowieńskiego Przejazd do Sanktuarium Maryjne w Szydłowie.   Šiluva jest dziś jednym z najważniejszych centrów Msza Święta. Przejazd do Szawli zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja.    Nocleg.

DZIEŃ 2 Śniadanie. Przejazd przez Łotwę do Estonii. Przejazd do Tallina. Zwiedzanie z miejscowym przewodnikiem pięknie położonej stolicy Estonii nazywanej „Perłą Bałtyku” lub „Florencją Północy”. Największe wrażenie robi Stare Miasto stanowiące jeden z najciekawszych zespołów architektury średniowiecznej w Europie.   Toompea - obecnie siedziba parlamentu, Wieża Hermana, średniowieczny rynek z XIV w. z okazałym ratuszem, cerkiew Aleksandra Newskiego, zespół średniowiecznych kamieniczek Trzy Siostry, baszta Gruba Małgorzata, kościół św. Olafa z wysoką 140 metrową wieżą, kościół św. Ducha z XIV w. Zwiedzanie katedry Luterańskiej i pałacu Kadriorg. . Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ  3. Wczesny przejazd na terminal portowy. Przeprawa promowa. Zwiedzanie Helsinek z miejscowym przewodnikiem. W programie zwiedzania: Plac Senacki, Bank Narodowy, Pałac Prezydencki, kościół w skale Temppeliaukio. Zaokrętowanie na jeden z największych promów na Bałtyku. Zakwaterowanie w kabinach 4 osobowych Kolacja w formie bogatego szwedzkiego stołu. Całonocny rejs do Szwecji.  Nocleg. Więcej o promie: www.sitijaline.com. Nocleg.

                                                                                                                   

DZIEŃ 4 Śniadanie na promie. Spotkanie z miejscowym przewodnikiem. Sztokholm „Wenecja Północy”, „miasto na wodzie” to niektóre z wielu określeń, które oddają niezwykły urok tego miasta zbudowanego na czternastu wyspach połączonych ze sobą 53 mostami oraz lądem stałym. Spacer krętymi uliczkami średniowiecznej Starówki Gamla do Pałacu Królewskiego, przed którym odbywa się uroczysta zmiana warty. Konserthuset, w którym są wręczane pokoje nagrody Nobla. Msza Św.   Przejazd do Muzeum Vasa na wyspę Djurgarden znajduje się tam słynny okręt wojenny z XVII w. Przejazd na terminal portowy, Zaokrętowanie na prom i rejs do Rygi, zakwaterowanie w kajutach 4 osobowych, kolacja w formie bufetu na promie. Nocleg.

DZIEŃ 5  Śniadanie na promie, wyokrętowanie w Rydze.  Msza św.  Zwiedzanie  stolicy z miejscowym przewodnikiem, spacer po starówce wpisanej na Listę UNESCO: zamek Ryski, zespół średniowiecznych kamieniczek - Trzej Bracia, Mała i Wielka Gildia, Dom Bractwa Czarnogłowych, katedra Najświętszej Marii Panny, ulica Alberta - piękne secesyjne kamienice autorstwa Michała Eisensteina. Msza święta i odrobina czasu wolnego.  Przejazd do Kłajpedy. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 6   Śniadanie. Przejazd do Pałangi. Msza Św. w miejscowym kościele parafialnym. Do południa zwiedzanie Pałangi z Największym na świecie Muzeum Bursztynu znajdującym się z byłej rezydencji Tyszkiewiczów. Dziesiątki brył z zatopionymi w nich przed milionami lat owadami i zwierzętami. Przez szkła powiększające widać komary, termity, larwy a nawet pajęczyny. Niektóre bursztynowe bryły są wielkości ludzkiej głowy, największa waży 3,5kg. Piękna biżuteria bursztynowa sprzed wieków, jak i współczesna. Niektóre eksponaty pochodzą z Egiptu i Polinezji wyroby z bursztynu - szkatułki, fajki, guziki, zegary, zabawki, krzyże, szachy. Czas wolny mad morzem. Obiadokolacja , nocleg.

DZIEŃ 7 Śniadanie. Wyjazd z przewodnikiem na Mierzeję Kurońską wpisaną na Listę UNESCO. Jest to najatrakcyjniejszy fragment litewskiego wybrzeża, gdzie znajdują się jedne z największych kompleksów wydm sięgające nawet do 60 m.   Przejazd do Delfinarium na pokaz tresury delfinów.    Obiadokolacja ,Nocleg.

DZIEŃ 8  Śniadanie. Przejazd przez ziemię żmudzką do rejonu kiejdańskiego. Zwiedzanie wspominanych w Trylogii Sienkiewicza Kiejdan, leżącej nad dopływem Niemna, rzeką Niewiążą siedziby rodowej Radziwiłłów, W 1655 r. podpisano układ, który zawarli  z królem szwedzkim Karolem X Gustawem. Przejazd do Mariampola W Bazylice p. w. Św. Michała Archanioła, znajduje się kaplica bł. Jerzego Matulewicza arcybiskupa, którego beatyfikował papież Jan Paweł II. Powrót do Polski.

Zapisy u ks. Czesława Walentowicza w parafii św. Jadwigi Królowej w Białymstoku, przy ul. Słonecznikowej 8, tel. 607 557 224, e-mail ks.walentowicz@gmail.com

Przy zapisie potrzebne wszystkie dane osobowe + zaliczka.

 

Świadczenia: autokar z klimatyzacją. 1 nocleg w Szawlach, 1 nocleg w hotelu w Tallinie. 3 noclegi w  Kłajpedzie. Pokoje 2, 3 os. z łazienkami, prom na trasie Tallin Helsinki, 2 noclegi na promie Helsinki Sztokholm Ryga w kajutach 4 osobowych, wyżywienie zgodnie z programem, opieka licencjonowanego pilota, ubezpieczenie NNW + KL.,  przewodników w Tallinie , Rydze  Helsinkach ,  Sztokholmie  Pałandze i na Mierzeję Kurońską.

Ceny od 2250 zł / os. ( grupa min 42 osób ) Bez 2 Kolacji na promie cena 1950 zł / os.                      

Cena nie obejmuje:  biletów wstępu Muzeum  Vasa  130 koron szwedzkich

os. bilety wstępu na Litwie, opłata ekologiczna, przeprawa promowa i przewodnik na Mierzeję Kurońską , Delfinarium , Muzeum Bursztynu 18 euro / os.

Dopłata do kabiny dwuosobowej -  90 euro/ os., dopłata do pokoju I os. - 280 zł

Składka na TFG – 10 zł / os.